Životopis jinak

O mně

Narodil jsem se v roce 1966 v Aši, kde jsem také do konce studií žil. Zdejší drsné počasí i lidé ve mne vybudovali odhodlání nenechat se zlomit, soutěžit, i když mi na prsou nevisí závodní číslo, a také chuť cestovat, protože z Aše vedla jen jedna cesta (na východ od ráje).

Má studia

Jak už to bývá, během střední školy jsem se věnoval bohulibějším činnostem než plánování svého dalšího studia. Na doporučení svého profesora matematiky jsem se rozhodl pro stomatologii 🙂 Po několika letech nekonečných večírků jsem v roce 1989 promoval na Stomatologické fakultě UK v Plzni.

Působení v Chebu

Jak už to tenkrát bývalo, ihned po ukončení studia mi spadl do rukou obvod v Chebu. V rámci technických možností, dostupných informací a zkušeností jsem se snažil dělat práci zubního lékaře tak nejlépe, jak jsem (si) přísahal.

V roce 1993 jsem si jako druhý lékař v Chebu otevřel soukromou zubní ordinaci. Z dnešního pohledu fraška – tenkrát obrovská nejistota.

Já a mikroskop

V roce 2001 jsem absolvoval školení ve švýcarském městě Balaigues. Poprvé jsem si tam měl možnost vyzkoušet práci pod operačním mikroskopem. A kdo jednou zkusí, už nechce jinak. Prostě byla to láska na první pohled, neuměl jsem si představit pracovat (tedy žít) bez něj. Okamžitě jsem se začal zajímat, kde ho koupím. Po několika měsících vysvětlování, oč vůbec jde, jsem se dostal k německé firmě Kaps, které jsem věrný dodnes.

Byl jsem tedy prvním lékařem, který začal v ČR používat operační mikroskop ve stomatologii. Věděl jsem, jak je mikroskop pro práci zubního lékaře užitečný a proto jsem se rozhodl šířit jeho věhlas dále – přednášet, pořádat praktické kurzy a stáže, psát články… A jak se mi to vedlo? Dle mého odhadu bylo v roce 2012 operačních mikroskopů v ČR asi 300. To asi hovoří za vše.

Praha

V roce 2008 jsem přesunul své působení do Prahy. Otevřel jsem zde soukromou zubní kliniku Studio 32, kde působím jako vedoucí lékař, školitel a specialista. Jelikož lékař má léčit a ne „dělat papíry“, provozní chod firmy zajišťuje má žena Martina. Od té doby mám klidnější spaní. Vím, že nás žádná kontrola nepřekvapí, budeme mít na mzdy a mohu se věnovat tomu, co mne baví.

Kolegům

Čas od času se snažím rozvířit stojaté vody nějakým neotřelým článkem či přednáškou převážně z oblasti endodoncie. Školící aktivity jsem ale výrazně omezil a „odfiremnil“ (tj. neškolím pro firmy). Co mne baví asi nejvíce – být lektorem praktických kurzů a stáží. Kontakt je bližší, dozvím se Vaše opravdové problémy. Jsou-li mé kurzy hrazené, snažím se pro studenty připravit finančně únosné podmínky. A těší mne, že jsou studentské stáže ve Studiu 32 obvykle dlouho dopředu plné.

Jak někdo konstatoval, většina účastníků ode mne odchází se směsí zoufalství (že to nedokáže) a nadšení (že to vůbec lze).

Proč endodoncie

Mikroskop (a kolega Dr. Horváth) mi otevřel oči v endodoncii. Zjistil jsem, že endodontické ošetření nemusí být jen pokus-omyl či další položka v dávce ZP (po neúspěšné výplni a před reendodontickým ošetřením). Jen málo koho z kolegů endodoncie baví. Protože jsem z Aše (viz výše), chtěl jsem se s tím poprat. A když něco dělám, tak pořádně.

Následně mne řada kolegů oslovila ohledně možnosti stáže či školení. Cítil jsem potřebu dát mé školící činnosti rámec. A tak v roce 2010 vznikl první komplexní postgraduální vzdělávací program v endodoncii I love endo. Stáže pod tímto programem absolvovalo několik desítek zubních lékařů z ČR i zahraničí, praktické kurzy bývají plně obsazeny. Řadu účastnéků mých školení i stáží vedu v jejich profesním růstu ve specializaci endodoncie, a to mne těší i baví.

ProMikro

Když jsem si mikroskop pořizoval, bylo mi jasné, že pokud budu sám, bude cesta trnitá. Chtěl jsem sdružit podobné nadšence, pomoci jim a navíc ještě přesvědčit ty lékaře, kteří mikroskop odmítali. Společně s Dr. Benešem a Dr. Lacinou jsem v roce 2007 založil odbornou stomatologickou společnosti ProMikro (tenkrát pod názvem AME – asociace mikroskopické endodoncie), které jsem od počátku do současnosti prezidentem. Do roku 2012 jsem tuto organizaci vedl nedobrovolnou monarchií (nebyl nikdo, kdo by chtěl něco reálně dělat). V roce 2012 došlo ve výkonném výboru a stanovách ProMikro k posunu k demokracii a jednotlivé oblasti byly rozdrobeny do správy členů výkonného výboru.

ČSK

Od roku 2013 jsem členem představenstva České stomatologické komory. Co mne vede k práci v ČSK si můžete přečíst v mém blogu.

Jak relaxuji

Ve volném čase se rád věnuji sportovním aktivitám, neb jak známo, práce zubního lékaře je poněkud statická. Mezi nejoblíbenější patří horolezectví, běhání, MTB. každou volnou chvíli se také pokouším využít k (pře)výchově dětí a psa, což se bohužel neustále míjí účinkem.

css.php