Novinky

Kde přednáším, jaké jsou mé názory a postoje na odborné dění?

Sliby místo činů

19.6.2015

V posledních několika měsících mám pocit, že se kultura slibů a nicnedělání přesouvá od politiků i do ostatních oblastí běžného života. U politiků jsou plané sliby zřejmě již součástí standardní pracovní náplně. V politice platí, že slibem nic nezkazíš a nikomu neublížíš. A většinou se pak na slib stejně zapomene. Nerozumím ale slibům, respektive budování jakýchsi Potěmkinovských vesniček, kterých jsme svědky u různých firem zvučných jmen.

Například automobilka Volvo se již rok chlubí tím, že se jí podařilo prodat desítky tisíc vozů nového modelu SUV a zatím nikdo nikdy tento nový model (vyjma kusů předvedených u příležitosti výstav) neviděl. Podobné případy ale najdeme i v oblasti naší profese.

Konkrétně u příležitosti výstavy International Dental Show v Kolíně nad Rýnem odhalily své novinky firmy Sirona (nový laser), Maillefer (nový endomotor), NobelBiocare (nový nástroj). Čirou náhodou jsem po těchto novinkách asi 2 měsíce po výstavě IDS zatoužil. A ve všech těchto případech je zboží nedostupné, či ještě není ve výrobě, mnohdy nejsou k dispozici ani informace o produktu.

Vypadá to, že kultura slibů a nic nedělání se rozšiřuje. Tak mě napadá, že bychom také mohli svým pacientům slibovat ošetření: „pane Nováku, dnes Vám ten zub nespravím, ale můžu Vám slíbit, že příště budu mít nový vrták a přinejmenším do zubu vyvrtáme díru“. Nerad bych se této praktiky dočkal na přijmu traumatologického oddělení nebo akutních srdečních příhod.

css.php